pondělí 13. března 2017

Místo, kde pumy dávají dobrou noc :)

    Dnes přináším opět jeden tip na zajímavý výlet - my jsme ho absolvovali tuto neděli a musím říct, že jsme všichni tři přijeli z výletu vyslověně nadšení. Manžel tento zážitek dostal jako dárek k narozeninám a myslím, že na tento den jen tak nezapomene... Ale začněme pěkně od začátku.


    Poblíž Prahy se nachází obec Zvole, která se na první pohled jeví velice nenápadně, ale jak později pochopíte, je to jen zdání. Po jedné z klidných ulic dojedete autem až k lesu, kde stojí zajímavý dům. Na první pohled není v podstatě nijak zvláštní - když se ale podíváte pořádně, uvidíte zajímavé věci. Semtam zpoza plotu vykoukne zvědavý pštros a když dostanete dostatek odvahy a nahlédnete přes plot, můžete zahlédnout třeba dikobraza. A pokud budete pozorně poslouchat, uslyšíte také mnoho zajímavých zvuků, které se z žádného jiného domku u lesa nelinou :)

    Přesně takto to vypadá v Kontaktním Zooparku Zvole. Návštěvu jsme měli předem domluvenou (jinak se tu chytnete asi málokdy), protože veškeré prohlídky a návštěvy probíhají v soukromí skupinky, která na výlet dorazí. A za sebe musím říct, že je to prostě pecka - neruší vás ostatní (mnohdy fakt neukáznění) návštěvníci a na druhou stranu nerušíte nikoho ani vy - toto ocení především ti, co mají malé děti, které se ještě nedokážou chovat tak, jak vy si představujete. Hned u branky si vás vezme na starost ošetřovatel, který vás provede po celém zooparku, představí  všechny obyvatele tohoto místa a hlavně vás zahrne opravdu zajímavými informacemi z praxe. Navíc záživnou formou, která ani zdaleka nepřipomíná toho nenáviděného učitele biologie, který vás dodnes straší ve snech. Občas:)    Můžete zde nakrmit pštrosy, kteří z vaší dlaně zobou piškoty - a kupodivu to fakt nebolí, i když při prvním klovnutí očekáváte, že vám minimálně upadne ruka. Můžete se přetahovat s dikobrazem o tvrdý rohlík - a opravdu poznáte, jakou má to zvíře, které na to vůbec nevypadá, sílu. Ano, po chvíli svůj boj prohrajete a dikobraz si pyšně odnáší "váš" rohlík do svého doupěte. Děti zase ocení především roztomilá kůzlata, malé čuníky, poníky a hlavně klokany, kterým Eli neřekne jinak než "hopi, hopi". Dostanete se také k nosálům červeným, pokud tedy dovedete odtrhnout zrak od vedlejšího výběhu, odkud vás pátravým pohledem pozoruje skutečný král zvířat - nádherný roční sameček lva. Z tohoto zvířete vyzařuje ohromná síla, vyrovnanost a také to, že prostě ví, že je NĚKDO. Domov zde sdílí s nádherným levhartem, u kterého vás překvapí, jak moc je fixovaný na svého oblíbeného ošetřovatele, který si ho chová jako malé kotě:). I když v současné době značně přerostlé.
    Nyní to chce od vás notnou dávku klidu, obzvlášť pokud jako já trpíte fóbií z hadů -  jde se totiž do místnosti, kde se nachází hodně terárií. Kdo v nich bydlí, není rozhodně těžké uhodnout. Hadi. Spousta hadů. Srdce vám buší jako splašené, ale vnitřně si dovedete vysvětlit, že vám fakt nic nehrozí a budete se jen dívat. Ošetřovatelé vás uklidní, že vás nikdo rozhodně nebude do ničeho nutit. Ale i tak jste prostě ve střehu. Přece jen pár centimetrů od vás leží 6 metrový had. Naštěstí bezpečně zavřený. Uf.    Váš manžel si rozhodně nenechá ujít příležitost pořádně poznat tento živočišný druh. A tak se ani nenadějete a už má kolem krku zhruba 3 metrového hroznýše. Brrr. Stojí přitom jen asi metr od vás. Ale já se nedám, jsem v pohotovosti a připravená prchnout, kdyby to jen trochu vypadalo, že se had dívá mým směrem:) V rychlém sledu pak máte možnost vidět mnoho druhů hadů - od těch nejedovatých po jedovaté. Hroznýš, krajta, kobra, zmije...dokonce se můžete zblízka podívat i na jedové zuby. Hodně zajímavý pohled, který asi jen tak z hlavy nevytěsním:) Na každého hada si můžete sáhnout a porovnat strukturu jejich kůže, která se fakt liší. Nicméně toto je aktivita, které se já rozhodně účastnit nehodlám - oba kluci však možnosti velice rádi využijí. Na závěr pak přijdou ještě želvičky, kterých se (nechápu proč) pro změnu bojí zase Eli:)   A nyní už přišel vrchol návštěvy - alespoň pro mě (pro muže to bylo setkání s hady) - možnost "pomazlit" se s mládětem pumy. Nádhera. Jedná se o sedmiměsíční kotě, ve kterém se už ale probudily instinkty lovce, takže do klece mohou pouze dospělí. Pustit tam našeho dvouleťáka by opravdu nebyl dobrý nápad - už takto z něj "kocourek" nemůže spustit oči.
    Vymezený čas utekl opravdu neskutečně rychle a nezbývá, než se rozloučit se všemi skvělými ošetřovateli, kteří vás provedli místem, které je pro ně evidentně hodně důležité. O zvířata je pečováno s láskou a kvalitně - toho si prostě nejde nevšimnout.

    Výlet mohu rozhodně doporučit snad všem lidem - my si to tam moc užili a předpokládám, že se ještě někdy určitě vrátíme. Vstupné pro dospělého činí 500 Kč, děti do 6 let mají vstupné zdarma. Někomu se to možná může zdát hodně, ale osobní přístup a soukromá prohlídka za tuto částku rozhodně stojí. Navíc péče o zvířata je opravdu hodně nákladná - takže máte na konci i dobrý pocit, že jste mohli pomoct na správném místě.

    Pokud vás místo zaujalo, určitě koukněte na FB stránky Zooparku zde a nezapomeňte se před případnou návštěvou objednat - jinak se tam pravděpodobně
nedostanete:)

Žádné komentáře:

Okomentovat