Na minulé články, ve kterých jste si mohli přečíst naše dojmy z knížek Perníková chaloupka a Moje první čísla, mi přišlo opravdu hodně reakcí napříč všemi sociálními sítěmi, kde se pohybuji. Mnoho z vás se ptalo, kdy budou recenze na další knížky, takže s potěšením vám můžu oznámit, že před sebou právě máte další článek s recenzí ze série, která se věnuje Kouzelnému čtení.
Dneska se zaměřím na recenzi knihy Když roboti brebentí a už se nebudu podrobněji rozepisovat o tom, jak funguje Albi tužka a ani o tom, proč si myslím, že se jedná o jednu z nejlepších hraček současnosti, které trh s hračkami pro děti nabízí. Pokud jste nečetli a zajímá vás můj osobní pohled jako maminky, tak taky ten profesionální - jako učitelky, nakoukněte sem nebo sem.
Co o knize říká výrobce?
Dle výrobce je kniha určena pro děti ve věku 3 - 7 let a jedná se o interaktivní logopedickou knihu, která procvičuje výslovnost dětí a rozvíjí jejich vyjadřovací schopnosti. Kniha obsahuje hravé úkoly podněcující děti k mluvení, a tím i k procvičování problematických jevů. Nechybí ani básničky, písničky a napínavé komiksy. Knihu připravila speciální pedagožka, logopedka a autorka mnoha dětských knih Ester Stará.
Kniha je namluvena Janou Holcovou, Petrem Pěknicem a dětmi z Dismanova rozhlasového dětského souboru. Kniha obsahuje přes 1500 zvuků a textů.
Motivace pro pořízení právě této knížky
Myslím, že velká spousta rodičů s dětmi v předškolním věku bojuje s tím, že jejich děti nemají perfektní mluvu. Nebojte se, do určitého věku je to naprosto normální jev a není potřeba plašit a hned se objednávat na denní sezení u nejlepší logopedky v okrese.
Eliášek má ohromnou slovní zásobu a výborné komunikační schopnosti, ale ani on samozřejmě ještě nemluví naprosto bezchybně, a i z tohoto důvodu jsem pořizovala robotí knihu. Jako motivaci a zábavnou aktivitu, která pomáhá s lepším vyslovováním hlásek. V tomhle věku je to totiž ta nejlepší forma učení se - věřte mi, pokud budete po malém dítěti 287x denně chtít, aby po vás zopakovalo slovo "Rumburk", začne cokoliv, co zavání logopedií, nesnášet ještě dříve, než půjde do školy. A výsledek stejně nebude dobrý. Zato v tomhle případě si dítě hraje a přitom se učí naprosto samovolně, aniž by to vlastně tušilo.
"Když roboti brebentí" z našeho pohledu
Kniha Když roboti brebentí se skládá ze 7 dvojstran, které se zaměřují především na souhlásky T, L, N, D, R a Ř. Celou knihou provází dva roboti - robotka Otka a robot Robi. Opět zapomeňte na nějaké nudné biflování a dril, pro procvičení jazykových schopností dětí jsou po ruce básničky, písničky, pojmenovávání předmětů, zodpovídání otázek, atd. Prostě škola hrou. Že ještě stále nevíte, co si pod tím představit? Nevadí, pojďte si společně se mnou prohlédnout podrobně jednu stránku z knížky. Knihu se mi zrovna podařilo otevřít na stránce zaměřené na Ř, takže koukneme na ní:)
V horní části levé strany najdete na obrázcích slova pro trénování aktuální hlásky, v kolečcích pod nimi pak můžete společně s tužkou slabikovat. Na stránce naleznete několik básniček (opět samozřejmě zaměřené na aktuálně procvičovanou hlásku) - pro děti, které už umí číst je ohromnou výhodou to, že tužka čte básničky po řádcích, takže děti mohou jednoduše sledovat postup přímo po verších. Pro každou hlásku na vás čeká i nová písnička.
Na každé stránce najdete mnoho předmětů, osob či zvířat v jejichž názvu samozřejmě opět číhá žádaná souhláska.
V knížce ale najdete i věci, které se netýkají jen "logopedie", což knize dává zábavnější charakter a děti poučí zase v jiném ohledu. Někde je úkolem "moderního malého čtenáře" doplnit protiklad k různým slovům, jinde zase správně přiřadit nástroje, jež využívají různá povolání...
V knize najdete i 3 komiksy a na poslední stránce úplně boží hru. Jediné, co potřebuje sehnat navíc, jsou figurky a pak už můžete hrát. Princip je stejný jako u většiny deskových her pro děti - postupujete kupředu po jednotlivých políčcích podle toho, kolik políček vám osud určí. Zde však neházíte kostkou, ale točíte na Robotí ruletě. Na každém místě, kam dojtete, na vás čeká úkol nebo otázka, na kterou je nutné odpovídat celou větou (jo, tady to chce rozhodně rodičovský dozor):
"Zazpívej melodii písničky Pec nám spadla na na na na."
"Jaké znáš barvy?"
"Který černobílý pták krade blýskavé věci?"
"Předveď, jak vrčí pes."
Kromě obyčejných políček zde ale najdete i políčka speciální - červenou barvu mají políčka zrychlovací a černou kolečka couvací. Ten kdo vyhraje, má na závěr dostat nějakou dobrotu na zub.
Celkový dojem z knížky Když roboti brebentí
Když roboti brebentí je určitě ta nejnáročnější knížka, kterou jsme zatím z edice Kouzelného čtení viděli a měli možnost poznat. Ano, dítě se s ní určitě zabaví i samo a spoustu věcí má možnost naposlouchat, nicméně pokud jako rodič chci, aby měla opravdu logopedický efekt, je potřeba účastnit se aktivity s dítětem také. Určitě ale není bezpodmínečně nutné věnovat dítěti stoprocentní pozornost, stačí ho poslouchat, vnímat a občas ho třeba upozornit, ať to řekne lépe (když vím, že to umí), nebo ho jen pochválit. Pozitivní motivace dělá vážně strašně moc. Výrobce knihu doporučuje od 3 let, já osobně bych ji doporučila spíše až o něco starším dětem (4 roky), na druhou stranu bych ale zase prodloužila dobu použití do 8, 9 let bez jakýchkoliv debat. U těch opravdu starších dětí už většinou sice není tolik potřeba trénovat výslovnost, ale věřím, že je bude bavit i tak. Velice hezky působí, že v knize jsou kromě dospělých slyšet i malé děti.
Zvuková stránka knihy je jako tradičně perfektní a nemám k ní jedinou výhradu. Vizuální stránka je samozřejmě věcí každého z nás a našeho cítění, za sebe ale musím říct, že ilustrace v "robotech" se mi moc nelíbí - to ale může být u každého dalšího člověka přesně naopak. Třeba Eli o obrázcích pronesl, že jsou směšné:)
Ke knížce mám už jen jednu malou výtku a tou je to, že při čtení je nutné aktivovat každou dvoustranu zvlášť a ne jen jednou na počátku knihy, jako je tomu u jiných titulů, co máme doma. Nicméně člověk si na to brzy zvykne a pak už to nijak zásadně nevadí.
Pokud by chtěl někdo knihu kupovat s vidinou toho, že po hraní s ní bude jeho dítě mluvit úplně bezchybně, tak asi úplně spokojen nebude. Ale jako pomůcka pro zábavné trénování mluvení je naprosto skvělá a pokud s dítětem bude "číst" rodič, mohou společně dosáhnout výborných výsledků.
Na závěr bych jen ráda dodala, že pokud máte nějaké pochybnosti o tom, zda vaše dítě hovoří správně, poraďte se s učitelkou vašeho dítěte a určitě dejte na její rady. Troufám si říct, že paní učitelky (nebo alespoň většina těch, co znám já) znají své svěřence velice dobře a dokážou je porovnat s velkým množstvím vrstevníků, což my jako rodiče většinou nezvládneme. A taky mají nadhled, který nám chybí rodičům chybí stoprocentně:)
Mluvící tužka na cestách
V srpnu jsme vyráželi na menší dovolenou do Orlických hor (můžete se těšit na článek s doporučením úžasného ubytování a taky na tipy na skvělé výlety s dětmi, i bez nich) a absolutně neexistovalo, že bychom odjeli bez mluvící tužky. Většinu času jsme sice strávili na cestách, ale když byla na chalupě chvíle času, Eli hned bral do ruky mluvící knížky a my tam měli s manželem chvíli klidu. Tobiášek si s knížkou samozřejmě ještě nehraje tak, jak je zamýšleno autory, ale jako každý mladší sourozenec samozřejmě nejvíc touží po tom, s čím si hraje jeho ohromný vzor, tedy brácha. Občas ho jen tak baví koukat, jak si s knihou hraje Eliášek, ale jakmile se Eli vzdálí a knížku nechá někde povalovat, hned ji jde ulovit, což můžete vidět i na fotkách:) A všimněte si toho nadšeného a poťouchlého výrazu, že mu to zase jednou konečně vyšlo. Nutno dodat, že pro staršího bráchu je právě tohle pořádná motivace k tomu uklízet si hračky:)
Co na knížku říkáte, zaujala vás?
Ahojte všetci
OdpovědětVymazatOpýtajte sa na váš úver teraz a dostanete rýchle potvrdenie a pevnú sadzbu. Naše úvery sú rýchle a bezpečné a veľmi malé úrokové sadzby.
E-mail: sd.helen05@gmail.com
Ďakujeme, že ste nás kontaktovali.