středa 22. listopadu 2017

Kouzelné čtení s Albi tužkou a recenze Perníkové chaloupky

     S Albi tužkou a Kouzelným čtením jsem se poprvé setkala při práci v mateřské školce. Do logopedické třídy nám byl pořízen tenhle zázrak a když jsem viděla nadšení dětí a také to, jak se i po půl roce na hraní s ní stály pořád fronty, říkala jsem si, že jednou tuhle hračku pořídím i svým dětem.


     Když byly synovi 2 roky, nastal konečně vhodný čas pro pořízení. Jenže se do toho přimíchali tchánovci a neštěstí bylo na světě:) Nebudu se o tom raději víc rozepisovat, jen dodám, že místo k druhým narozeninám ji Eliášek dostal až k těm třetím. A ještě o 2 měsíce později. Ufff. Chce to dýchat. Pomalu a zhluboka:) Takže jsme se konečně dočkali a nyní ji už pár týdnů testujeme ze všech stran:)


    Velice často se u maminek ve svém okolí i na internetu setkávám s názorem: "my přece nepotřebujeme mluvící tužku, dítěti se věnujeme a čteme mu. Je to naprostá zbytečnost a škoda peněz." I já se svému dítěti (teď už samozřejmě i tomu druhému) věnuju, čteme opravdu hodně (co jiného čekat u učitelky českého jazyka a hudby) a i přesto jsme tužku pořídili a rozhodně nelituji. Výše uvedený názor podle mě mohou totiž říct pouze lidé, kteří nevědí na jakém principu tato hračka funguje. Čtení knihy a práce s touhle tužkou jsou totiž dvě naprosto odlišné věci. Tahle tužka totiž není na obyčejné čtení. Smyslem ani cílem téhle velmi dobře vymyšlené aktivity není totiž poslouchat to, jak tužka předčítá příběh (i když i to v některých knížkách umí) - tím je totiž INTERAKCE. Možná si sami vzpomenete na dobu, kdy jste byli malí a jelikož jste u spousty věcí nechápali, jak fungují, přišlo vám to jako kouzlo či magický pohádkový předmět. No a přesně takhle to vnímám já. A to už jsem velká.

     Syn byl z prvního setkání s knížkou v naprostém tranzu a nadšení, oči mu svítily jako dvě baterky a i teď po cca 2 měsících každodenního používání není to světlo o nic méně intenzivní. Přiznám se, že nejsem člověk, který by u malých dětí podporoval tablety, mobily, počítače a vlastně ani televizi (nic z toho Eli dosud nepoznal - kromě TV), ale na druhou stranu samozřejmě nechci, aby neuměl využívat výdobytky moderní doby. A tahle tužka je podle mě skvělým prostředníkem, dokud je malý. Později mu samozřejmě nebudu bránit ani v počítači či mobilu, ale myslím si, že malým dětem to do ruky zrovna moc nepatří.

     Skvělé je, že tuhle hračku využijete opravdu po hodně dlouhé období. Stačí jen pořídit správnou knížku. Jelikož každá z knížek Kouzelného čtení má svá specifika a je určena pro jinou věkovou skupinu, rozhodla jsem se napsat recenze knížek, které se nám dostanou do ruky(jak to vidíme my - jak z pohledu mě jako maminky a také učitelky ve školce, ale i z pohledu Eliáška - aktuálně tříletého školáčka). Jako první přichází na řadu Perníková chaloupka.Kouzelné čtení - PERNÍKOVÁ CHALOUPKA


Pro koho je tato knížka určena:

     Výrobce uvádí, že je knížka vhodná pro osoby mezi 3 až 99 lety. Já osobně tuto knihu vidím jako naprosto ideální pro seznámení s Albi tužkou a Kouzelným čtením, takže bych se ji nebála pořídit ani mladšímu dítěti,klidně ode 2 let. Zde samozřejmě záleží na konkrétním dítku a také na tom, že mladší  děti budou potřebovat vaši asistenci - minimálně zpočátku.

     Ve srovnání s ostatními tituly Kouzelného čtení Perníkovou chaloupku hodnotím jako poměrně jednoduchou. Zaujme určitě i starší děti, ale tím, jak není složitá a ani moc obsáhlá, ji budou mít brzy zmáknutou. Takže třeba pětileťáka zaujme určitě, ale řekněme, že třeba po týdnu už ji bude mít celou prozkoumanou. Z tohoto důvodu doporučuji pořizovat spíše jako začátečnickou pro malé děti a seznámení s tím, jak vlastně tužka funguje. 
Co knížka obsahuje:

     Již z názvu je patrné, že se vše bude točit kolem tradičního příběhu, který známe snad všichni - tedy kolem Jeníčka, Mařenky a Perníkové chaloupky. Knihu namluvil pan Josef Somr a Zora Jandová - čili úroveň je fakt vysoká. Obsahuje přes 250 zvuků a textů.


     Na úvodní stránce knihy je tlačítko pro zapnutí - pokud máte knih více, je vždy při jejich střídání nutné aktivovat knihu, kterou chcete číst, jinak vám kniha bude říkat zvuky, které sem vůbec nepatří:)

     Tlačítko přehrávání (vpravo vedle tlačítka zapnutí) vám přečte příběh, který je v knize napsán. Tuto funkci u nás využíváme spíše méně, raději příběh přečteme společně a pak využíváme další funkce knížky. 

     A samozřejmě nesmí chybět ani tlačítka pro ovládání hlasitosti. Vše funguje opravdu velmi jednoduše a zvládne to (po kratičké instrukci) i malé dítě.


     Na každé dvojstránce pak můžete využít další funkce - například po aktivování znaku knížky (na obrázku vlevo) si můžete poslechnout, co se v knížce děje a spustíte i repliky jednotlivých postav či zvířátek.

     Vpravo vedle tohoho tlačítka pak najdete kvízy - ty hodnotím jako největší tahák knížky, Eliáška kvízy opravdu moc baví. A mě vlastně taky, ale psssst:) Pokud nevíte, co si pod kvízem představit, tady máte malou ukázku:
"Najdi červenou sukni"
"Najdi vědro"
"Najdi čápa"
"Najdi zajíčka"

     No a pak už jen stačí najet tužkou na požadovaný obrázek a budete buď pochváleni či dostanete další možnost. Každý kvíz se skládá z 5 otázek.


Naše soukromé hodnocení knížky:


Jak to vidím já:

     Jako člověk s uměleckými sklony musím říct, že jsou pro mě některé dnešní knížky (především ty dětské) na tragické úrovni, především, co se ilustrací týče. Ale tady musím říct "Hurá", knížka má ilustrace zajímavé, neotřelé a přitom velmi hezké a vkusné. Moc oceňuji její perfektní zvukovou stránku - nikde nic nešumí, nechrčí a hlasy mluvících jsou velmi příjemné. Mluva je pečlivá, zřetelná ale přitom není přehnaná a nepůsobí tedy jako karikatura. Už tyhle 2 záležitosti pro mě značí opravdu vysokou úroveň hračky. Ano, jsem asi trochu profesně postižená, ale tyto věci jsou pro mě velmi důležité. Četbu příběhu tužkou moc nevyužíváme, většinou já  (nebo manžel) čteme příběh sami a využíváme spíše doplňkové aktivity, které tužka nabízí - např. kvíz. Zpočátku jsme se dokonce o tužku prali všichni tři:) Tato knížka byla první (rozhodně ne poslední), kterou jsme pořídili a všichni jsme zažili ten WAU efekt. Jako máma oceňuju to, že je ovládání velice jednoduché a intuitivní a s knihou si může syn hrát i bez asistence dospělého - například, když se potřebuju věnovat mladšímu, či něco uvařit. Prostě ve chvílích, které zná každá maminka:) Ale přitom si s ní můžeme "hrát" i všichni společně a zažít u toho hodně zábavy. Na závěr si neodpustím hodnocení, že tuhle hračku považuju za jednu z nejpřínosnějších, nejzábavnějších a nejlepších hraček, které jsem měla možnost poznat. A že už jich bylo fakt hodně:)

Jak to vidí Eli:

     Eliášek je samozřejmě naprosto okouzlen. Od té doby, co jsme Albi tužku pořídili, tak neuplynul ani jeden den, kdy by si s ní nehrál. Kniha Perníková chaloupka ho moc baví - pro začátek bylo opravdu skvělé, že není moc složitá a rozsáhlá. Na všechny úkoly perfektně stačil a díky tomu rychle pochopil, jak vše funguje. Po 2 měsících používání ji má samozřejmě zmáknutou naprosto dokonale, ale i tak se k ní moc rád vrací.

    Nás edice Kouzelné čtení opravdu nadchla a už teď mi je jasné, že budeme naši sbírku stále rozšiřovat. Pokud váháte, zda pořídit knížku a tužku i vašemu dítěti, nebojte se a jděte do toho. Podle mě se jedná o jednu z nejlepších a také nejpřínosnějších hraček současné doby.

V příštím článku se můžete těšit na recenzi knihy Hravé učení.

Žádné komentáře:

Okomentovat